Dojčenie nie je len pitie materského mlieka

Dojčenie

V minulom článku, v ktorom som sa s vami v skratke podelila o môj osobný príbeh dojčenia dvojičiek, som tiež sľúbila jeho pokračovanie. Tu je teda jeho ďalšia časť.

Tentoraz vám chcem objasniť získané fakty a informácie, ktoré ma utvrdili v tom, že materské mlieko

Na začiatku vymenujem pár výhod, prečo by žena vlastne mala dojčiť:

 • – materské mlieko (MM) poskytuje dieťaťu dokonalú výživu
 • – MM obsahuje na rozdiel od umelej výživy obranné látky
 • – MM dieťa lepšie trávi
 • – MM má vždy správnu teplotu
 • – MM má vždy ten správny pomer živín
 • – využiteľnosť vitamínov a minerálov je z MM lepšia než z umelého
 • –  MM nič nestojí
 • – nemusíte kupovať fľaštičky, cumlíky, dojčenské vody, sterilizátory, umelé mlieko… takže uušetrite veľa peňazí
 • -menšia spotreba plienok, pretože vďaka dokonalej stráviteľnosti MM sa dieťa vyprázdňuje zriedkavejšie
 • – stolica dojčených detí nepáchne (toto je skvelá správa hlavne pre oteckov :)  )
 • – dojčenie šetrí životné prostredie, nevznikajú pri ňom žiadne odpadky
 • – dojčené dieťa navštevuje lekára menej
 • – dojčenie pomáha navštevuje lekára menej
 • – dojčenie uspokojuje emocionálne potreby dieťaťa
 • – dojčenie chráni dieťa pred hnačkami, infekciami dýchacích ciest a stredného ucha
 • – dojčené deti musia ležať v nemocnici zriedkavejšie
 • – dojčenie chráni pred syndrómom náhleho úmrtia
 • – dojčené deti sa celkovo lepšie vyvíjajú
 • – dojčené deti majú vyššie IQ
 • – dojčenie uľahčuje správny vývoj zubov a ďasien
 • – dojčené deti majú menej zubných kazov
 • – pri dojčených deťoch je menšie riziko infekcie močových ciest
 • – pri nedojčených deťoch je väčšie riziko leukémie a detského lymfónu
 • – dojčené deti lepšie vidia
 • – dojčené deti majú zdravšiu pokožku
 • – pri dojčených deťoch je menej pravdepodobné, že sa v dospelosti stanú obéznymi
 • – výskyt popôrodnej depresie je zriedkavejší pri dojčiacich matkách
 • – dojčenie znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, maternice a vaječníkov
 • – dojčenie znižuje výskyt osteoporózy v neskoršom veku matky
 • -dojčenie urýchľuje zavinutie maternice po pôrode a tým aj znižuje popôrodné krvácanie
 • – dojčenie pomáha mnohým ženám po pôrode schudnúť
 • – dojčiace matky strávia oveľa menej času a energie pri starostlivosti o choré dieťa
 • – pri dojčení je stimulovaná tvorba laktačných hormónov – predovšetkým prolaktínu a oxytocínu
 • urýchľuje zavinutie maternice po pôrode

Dieťaťu stačí do šiestich mesiacov len materské mlieko

Zoznam dôvodov, prečo je pre matku aj dieťa dojčenie dôležité, je ešte určite oveľa dlhší. Tu som však uviedla, podľa mňa, tie najdôležitejšie. Po prečítaní týchto bodov už je asi každému jasnejšie , prečo som sa aj ja rozhodla dojčiť, aj keď mám dvojičky. Nevedela by som žiť s pocitom, že som svoje deti ukrátila o jednu z najdôležitejších vecí pre úspešný štart ich zdravia.

Pre tých, ktorých zoznam dôvodov zaujal natoľko, že by sa chceli dozvedieť ešte viac faktov, môj článok pokračuje ďalej.  Rada by som sa teraz venovala podrobnejšie niekoľkým konkrétnym dôvodom.  Fakty, ktoré tu použijem, som sa dozvedela z niekoľkých kníh, ktoré som v poslednej dobe čítala. Práve tieto informácie ma doviedli k myšlienke napísania tohto článku. Ak by ste sa chceli dozvedieť ešte viac súvislostí, ako uvádzam v tomto článku, tak na jeho konci nájdete zoznam použitej literatúry.

Tak poďme na to! Organizmus novorodenca je nastavený tak, že do 6. mesiaca veku dieťaťa je plne dostačujúce a dokonca potrebné výhradne dojčenie. MM má absolútne ten najsprávnejší pomer živín a vďaka tomu je aj oveľa lepšie stráviteľné než umelé mlieko. To obsahuje bielkoviny, ktoré nedostatočne vyvinuté tráviace ústrojenstvo dieťaťa ešte nedokáže spracovať, a preto sa telo k týmto bielkovinám správa ako k protilátkam. Tieto protilátky často spôsobujú hnilobné procesy končiace zápalom črevnej výstelky, čo vedie k problémom s mikroflórou v hrubom čreve, jeho degenerácii a následne k rôznym potravinovým alergiám, ekzémom a množstvu ďalších závažných ochorení.

Na druhej strane MM obsahuje veľké množstvo laktózy (mliečny cukor), ktorá sa dostáva do hrubého čreva a tam vytára ideálne prostredie pre baktérie mliečneho kvasenia, ktorá sú pre zdravý chod nášho organizmu veľmi prospešné :) .

Okrem živín sa v ňom ukrýva aj imunita

Každé dieťa sa rodí s nedozretou imunitnou sústavou. Kolonizácia tráviacej sústavy bábätka zdravou bakteriálnou flórou je nevyhnutná pre správne dozrievanie jeho imunitného systému. Ak sa tak za prvých 20 dní života nestane a vyvážená črevná flóra sa nevytvorí, imunita dieťaťa oslabne.

Takže čo sa stane po narodení dieťaťa?

Najdôležitejšia vec, ku ktorej by malo dôjsť, je dojčenie. MM, najmä kolostrum v prvých dňoch po pôrode, je životne dôležité pre správnu kolonizáciu čriev bábätka s vyváženou a zdravou črevnou flórou. Bábätká sa totiž rodia so sterilnými črevami. Dojčenie je jediná šanca , ktorú v živote dostávame na kolonizáciu celého povrchu našich čriev zdravou zmesou baktérii, aby vytvorili samotný základ nášho zdravia.

Je známe, že deťom kŕmeným z fliaš sa vyvíja celkom odlišná črevná flóra ako dojčeným deťom. Ich flóra bude mať neskôr predispozíciu na astmu, ekzém a mnoho ďalších alergií a iných závažných zdravotných problémov (2). S tým súvisí aj fakt, že dojčenie spôsobuje nižší výskyt prakticky všetkých druhov infekčných ochorení, ako napríklad bakteriálna meningitída, infekcia močových ciest, detský botulizmus, diabetes, Crohnova choroba, rakovina… Infekcie horných dýchacích ciest, astma a alergická nádcha sa u dojčených detí vyskytuje menej, resp. majú miernejší priebeh. Taktiež počet výskytu syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), je u dojčených bábätiek omnoho nižší. Keďže dojčenie napomáha správnemu postaveniu čeľusti a vývinu tvarových svalov, deti ktoré boli dojčené, majú menej ortodontických problémov.

Pri deťoch kŕmených umelým mliekom je častejší výskyt infekcií stredného ucha, ktoré môžu viesť k poruchám sluchu. Aj dočasné zhoršenie sluchu môže ovplyvniť rečový vývin dieťaťa. Dojčené deti lepšie vidia. Štúdie uvádzajú, že dojčené deti majú lepšiu ostrosť zraku vďaka “dobrým tukom“, ktorá sa nachádzajú v MM. To obsahuje typ tukov potrebných na lepšie vytváranie nervových tkanív v oku a v mozgu (3).

Veľmi dôležitou zložkou MM je aj kyselina laurová, ktorá sa tiež nachádza v kokose. Najnovšie výskumy potvrdzujú, že laurová kyselina sa v tele premieňa na veľmi účinnú antivirálnu, antibakteriálnu a antifungálnu látku zvanú monolaurín.  Patogény typu Candida albicans, Helicobacter pylori, vírus HIV, vírus osýpok  či herpesu, cytomegalovírus, vírus Epstein-Barr, chrípka a mnohé iné podliehajú monolaurínu. Takže táto zložka MM veľmi účinne chráni dojčené dieťa pred týmito ochoreniami (2).

Veľmi vážnym dôsledkom nedojčenia je nebezpečný deficit vitamínu E u novorodencov. Je príčinou leukémie, vážnych patológií zrakového ústroja  a dýchacích ciest. Ide o to, že po narodení má dieťa málo vitamínu E, a ten musí byť doplnený práve v podobe MM (1).

Materské mlieko je prevenciou proti obezite

Je menej pravdepodobné ,že sa z dojčeného dieťaťa stane obézny dospelý. Dojčenie učí totiž zdravým stravovacím návykom od samého  začiatku. Bábätká sa učia zosúladiť prijem potravy s vlastným apetítom, keďže ich nikto nenabáda dopiť posledných 15 ml.  Dojčené deti bývajú zväčša štíhlejšie (majú primerané množstvo tuku v pomere k telesnej hmotnosti) ako deti kŕmené umelým mliekom (3).

Je úžasné, že nie len dieťa profituje z toho, že ho matka dojčí. Dojčenie je totiž ukážkovým príkladom vzájomného dávania, pretože z neho profitujú obe strany. Poďme sa teda pozrieť na to, aké výhody prináša práve matkám. Pri saní bábätka sa v ich  tele uvoľňujú dva hormóny – prolaktín a oxytocín. V škole sme sa učili, že tieto laktačné hormóny spôsobujú, že telo matky produkuje a vypudzuje mlieko.

Ale nikto nám už nepovedal aké zázračné účinky majú na tvorbu vzťahovej väzby medzi matkou a bábätkom a tiež na psychiku ženy. Opäť sme svedkami toho, ako to príroda úžasne zariadila.

Hormón prolaktín v tele funguje ako antistresový hormón. Pomáha teda matke, aby ostala pokojná a vedela lepšie zvládať všetky nove veci, ktoré súvisia s narodením bábätka a starostlivosti oň.

Hormón oxytocín vzbudzuje u ženy pocit vyrovnanosti a spokojnosti. No opäť nie náhodou je hladina oboch hormónov najvyššia v tele matky približne prvých 10 dni po pôrode. Keď sa zamyslím nad týmito údajmi, neviem si ani predstaviť, ako by som prežila mojich prvých 10 dni po pôrode mojich dvojičiek, keby som nemala v tele tieto hormóny produkovaná pri dojčení. Nikde som sa to nedočítala, ale predpokladám, že naša jedinečná matka príroda nadelila všetkým matkám dvojičiek aj dvojnásobné množstvo týchto hormónov, pretože inak neviem ako by som to všetko ustála .

Dojčenie chráni matku aj pred rakovinou

To, že dojčenie pomáha zavinúť maternicu po pôrode a tým aj znižuje popôrodné krvácanie, je známy fakt.  Lenže málo žien vie to, že dlhodobé dojčenie (minimálne 2 roky) podľa posledných výskumov znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka až o 50%. Tiež má preventívne účinky pred rakovinou maternice, vaječníkov a súvisí s nižším výskytom osteoporózy v neskoršom veku ženy. Všetky tieto fakty sú veľmi cennými informáciami, pretože práve všetky tieto vyššie menované ochorenia sú veľkým strašiakom mnohých žien. Musím sa ale priznať, že ani jeden z týchto silných argumentov dojčenia neprekonal u mňa ako u matky ten krásny pocit vzájomnej lásky a slovami nevyjadriteľný pocit nežného okamihu, keď dojčím mojich drobcov. Každé privinutie tých malých bytostí k môjmu telu a nežný pohľad so slovami ,,ďakujem mami za mliečko“, sa nedá ničím prekonať.

Je pravda, že dojčenie v prvých mesiacoch života bábätka je časovo veľmi náročné. Ak dojčíte na požiadanie (o tejto technike v ďalšom článku nabudúce), naozaj v prvých mesiacoch veľa ďalších vecí nestíhate. Ja som sa však vďaka mojim chlapcom naučila stanoviť si priority. Keď sa narodili, nič a nikto nebol dôležitejší ako oni. Toto nezameniteľné obdobie častého dojčenia veľmi rýchlo skončí a dieťa má túto výnimočnú potrebu iba raz v živote. Preto som sa rozhodla, že urobím všetko preto, aby som si toto privilégium naplnenia ich výnimočnej potreby nenechala utiecť medzi prstami a patrične si ho aj užila.

Rada by som tento článok zakončila slovami pána Michaila Tombaka: ,,Chcel by som, aby každá budúca matka vedela, že MM nemôže NIČ nahradiť. Žiadna umelá výživa v sebe neobsahuje informácie o láske, nežnosti a cite.

A pre tých, ktorí ešte stále pochybujú a veria, že dnešné sofistikované umelé mlieka plne nahradia MM ( o tom nás totiž reklamy a často aj pediatri  presviedčajú), prikladám ako prílohu k článku tabuľku, kde je porovnané presné zloženie MM a mlieka umelého. Názvy zložiek sú síce v angličtine, ale myslím, že aj zbežný pohľad úplného laika a neznalca angličtiny postačí, aby sme definitívne všetci pochopili, o čom som písala celý tento článok. NIČ na svete MM nenahradí!

A nedá mi ešte nedodať jeden fakt, že matka príroda ešte doplnila čerešničku na torte. Každé telo matky, ktorá dojčí, reaguje na aktuálnu potrebu ochrany svojho bábätka pred baktériami z okolitého prostredia. V praxi to znamená, že jej telo upravuje nutričný obsah mlieka presne podľa toho, čo bábätko v daný okamih potrebuje.

Čo dokonalejšie by sme si ešte ako matky mohli priať? Snáď len, aby sme občas mohli odložiť prsníky a požičať ich na chvíľu oteckom, aby sme si mohli oddýchnuť  :-) .

Tabuľku s porovnaním zloženia materského mlieka a umelého, nájdete tu: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/zlozenie-mm/

Zdroj informácií:

www.mamila.sk

www.kojeni.cz

 1. Michail Tombak, Je možné žít 150 let?, Beskydy 2011
 2. Dr. Natasha Campbell-McBride , Syndrom trávenia a psychológie, Europa , s.r. o. 2010
 3. William Sears, Martha Searsova, Vzťahová výchova, Christ Book 2012

Pridajte sa v komentároch akú máte vy svoju skúsenosť…

Klarka 78x78Klára Frdnová

Je spoluzakladateľka portálu WP. Už roky sa venuje štúdiu Zdravia, Zdravého životného štýlu a alternatívnej medicíne. Pred nástupom na MD sa aktívne venovala poradenstvu zameranému práve na tieto oblasti. Po narodení dvojičiek Joshua a Benjamina sa zamerala na oblasť Zdravia a výživa deti. Na stránkach portálu WP si môžete ku všetkým témam prečítať jej články.

Zdroj: súkromný archív Klára Frndová

Pridajte komentár

Comments are closed.