Infrasauna – poďme sa skutočne zdravo spotiť

InfrasaunaAj našu rodinu počas tohtoročných sviatkov navštívila teta viróza. Inokedy zdravá, energiou oplývajúca rodinka s dvoma dvojročnými dobíjačmi energie, odpadla v plnom počte (teda okrem nášho psa, aby som bola presná).

Po trojtýždennej výmene všetkých bacilov dookola, už zostal v rehabilitácii len náš ocino, ktorému skoro úplne odišiel hlas. Nie že by sa nám nepáčilo to ticho, ktoré u nás doma zrazu nastalo, ale predsa len nám už bolo smutno za jeho vtipnými pripomienkami na našu adresu. Chlapci si skvele užívali aj to, že aj keď urobili nejakú vylomeninu a on im to chcel patrične nahlas vysvetliť, oni boli vždy tí, ktorých bolo počuť. Jeho šepot skrátka zanikol v dave.

Manželovi napadla myšlienka, že by sme sa mohli ísť doliečiť do sauny. Ja som si síce vôbec nebola istá tým, či práve sauna je ten správny spôsob doliečenia hlasiviek, ale vidina dvoch hodín bez našich ratolestí, v prítomnosti veľmi potichu komunikujúceho partnera, sa mi pozdávala natoľko, že som ani chvíľu neoponovala a rýchlo si išla zbaliť potrebné veci.

Po príchode do nášho obľúbeného wellness centra, sa dáma na recepcii opýtala manžela, či je chorý. Ja som sa zľakla, že nás nechcú kvôli tomu pustiť dnu. Ona však s úsmevom na tvári odporučila, aby sa venoval výhradne infrasaune, ktorá  je veľmi dobrá práve na regeneráciu po chorobe.. Názov infrasauna som síce už veľakrát počula, ale vždy som sa jej oblúkom vyhýbala, pretože som si myslela, že je vhodná hlavne pre športovcov, alebo na regeneráciu po rôznych úrazoch. Aká veľká škoda, že som ju toľko rokov cielene obchádzala a ani raz si neprečítala, čo všetko vlastne táto nenápadná drevená búdka dokáže!

Preto som sa rozhodla napísať tento článok. Dúfam, že všetky infrasauny sveta mi odpustia, že som nimi toľko rokov opovrhovala a myslela si, že keď v nich nie je sto stupňov, že pre mňa nemá význam strácať čas tým, že si do nich pôjdem sadnúť. Zároveň verím, že pokiaľ ste ani vy doteraz nevenovali pár zo svojich bodov pozornosti tomuto drevenému zázraku, že po prečítaní môjho článku zmeníte svoje priority a ak budete mať možnosť infrasaunu navštíviť, určite tak urobíte.

Infrasauna je efektívnejšia ako klasická

A ako tento zázrak funguje?

Nie je to žiadny novinka. Infračervené žiarenie produkujú špeciálne keramické žiariče , ktoré si nechal v Japonsku patentovať dr. Tadaschi Ishikawa už v roku 1965. Infračervené žiarenie nemá nič spoločné s UV žiarením, je to len obyčajná forma tepla. Čo je veľmi špeciálne, je fakt, že toto zariadenie dokáže prehriať svalové tkanivá do hĺbky už pri teplote okolo 50 °C. Už pri tejto teplote dochádza k intenzívnemu poteniu, ale organizmus nie je vôbec zaťažený. Počas celej doby vášho saunovania je teplota v kabíne pomerne nízka, približne 20 – 55 °C, a preto vôbec nedýchate horúci vzduch ako v klasickej saune. 80 – 90 % vyžarovaného tepla totiž pohltí vaše telo a zvyšok sa rozdelí do priestoru kabíny.

Obrovskou výhodou oproti klasickej saune je aj rýchlosť nahriatia pred použitím. Trvá len 5 – 10 minút. To je akurát čas na teplú sprchu, ktorá vaše telo tepelne pripraví na saunovanie a zvýši tak efekt potenia, ktorý je dva až trikrát intenzívnejší ako v klasickej saune.. Počas takéhoto intenzívneho potenia je samozrejme veľmi dôležitý aj pitný režim. Pokiaľ nebudete prijímať dostatočné množstvo tekutín, telo sa nebude môcť dostatočne potiť a zbavovať všetkých toxínov, ktoré máte v tele uložené. Preto kto pri saunovaní nepije čistú vlažnú vodu (nie studenú, lebo do rozhorúčeného tela studená voda nepatrí) alebo nejaký detoxikačný bylinkový čaj, viac si ubližuje, ako sa ozdravuje.

Saunovať sa či žehliť?

Na začiatku vašich návštev infrasauny by ste mali začínať kratšími intervalmi pobytu, cca 25 minút. Tieto intervaly môžete postupne predlžovať až na 40 minút pri teplote 65 °C Počas tejto doby spálite približne 700 kalórií bez akejkoľvek záťaže. V kalkulačke kalórií som si vypočítala, že v mojom veku 32 rokov, váhe 60 kg a výške 168 cm, by som musela, napríklad žehliť 421 minút, aby som spálila toľko kalórií. No, milé dámy, neviem, čo si vyberiete vy, ale ja idem jednoznačne znova do infrasauny. Ďalšie zaujímavé číslo je, že spálim 700 kalórií pri 583 minútach bozkávania. No a čo tak spojiť bozkávanie s infrasaunou? To by potom mohlo byť ešte oveľa efektívnejšie. V každom prípade z toho vyplýva, že saunovanie v infrasaune je veľmi dobrým spôsobom spaľovania kalórií, a tým aj bojom s nadbytočnými kilami.

Veľmi zaujímavým faktom je, že zloženie potu v klasickej saune je z 95 – 97 % tvorené vodou. V infrasaune je to len 80 – 85 % a zvyšok sú tukové bunky, cholesterol, v tukoch rozpustné jedy, ťažké kovy, kyseliny, sodík a čpavok. Tento typ detoxikácie tela je naozaj veľmi účinný a ešte má jeden bonus navyše. Teplo spôsobuje, že toxické látky sa vylučujú z buniek, kde boli do tej doby viazané. Dočasne sú premiestnené do lymfy. A pretože pot je produkovaný z lymfy, všetky uschované toxíny sa touto cestou dostávajú hneď z tela von bez toho, že by zaťažovali pečeň a obličky. Toto je veľmi dôležité pre ľudí, ktorí už majú tieto orgány zaťažené, pretože práve títo ľudia majú obrovskú potrebu svoje telo detoxikovať, ale nemôžu využívať väčšinu klasických detoxikačných postupov.

V poslednom štvrťstoročí uskutočnili čínski a japonskí výskumníci rozsiahle štúdie, ktoré sa týkajú práve terapie infračerveným žiarením. Zistili množstvo pozitívnych vplyvov na rôzne ochorenia, rehabilitáciu, krásu a stres. V nasledujúcich pár bodoch zhrniem aspoň najdôležitejšie fakty, aby ste si vedeli lepšie predstaviť, aké možnosti nám táto domáca lekárka poskytuje:

 1. Infračervené žiarenie zvyšuje roztiahnuteľnosť kolagénových -informácia je dôležitá najmä pre športovcov, ktorým sa vďaka tomu doba rekonvalescencie po úrazoch značne skracuje. Infračervené žiarenie je tiež veľmi často používané pri rehabilitačných cvičeniach pri starších ľuďoch. Všetky preťahovacie cviky sa uskutočňujú pri teplote 45 °C, kedy je tkanivo omnoho menej namáhané a oveľa viac roztiahnuteľné.
 2. Infračervené žiarenie znižuje tuhnutie kĺbov, svalový spazmus a tiež senzitívny prah bolesti –všetky tri fakty sú dôležité  hlavne pri liečbe bolesti chrbta, artritídy, reumatizmu, svalových akĺbových poškodeniach, pooperačných opuchov a ďalších bolestivých ochorení, ktoré majú dočinenia so svalovou alebo kĺbovou stuhnutosťou.
 3. Pravidelný pobyt v infrasaune je skvelý pasívny kardiovaskulárny – vďaka dokonalému prehriatiu tela pri pobyte vinfrasaune dochádza k žiaducemu zvýšeniu srdcovej činnosti, podobne ako pri behu. Táto žiaduca srdcová záťaž vedie k skvelému kardiovaskulárnemu tréningu a zlepšuje sa súčasne aj naša kondícia aj napriek tomu, že ide iba o pasívnu aktivitu. Je to skvelá správa hlavne pre nás dámy, že nemusíme riskovať veľké športové stehná, ktoré nám rastú pri pravidelnom behu, ale naše srdiečko dostáva presne to, po čom (pri fyzickej aktivite) túži. Zároveň je to, samozrejme, aj veľmi prospešná informácia pre všetkých imobilných alebo inak fyzicky indisponovaných ľudí, ktorí chcú dopriať srdci pravidelnú zdravú záťaž a držať sa tak v kondícii.
 4. Infračervené svetlo zlepšuje elasticitu ciev a viskozitu krvnej plazmy – preto pravidelný pobyt v tejto zázračnej kabíne je jednou z najlepších prevencií arteriosklerózy, hypertenzie a koronárnych ochorení.
 5. Pozitívny vplyv na imunitný systém – pobyt v infrasaune sa odporúča hlavne vpočiatočných stavoch choroby, kedy infekcia ešte neprepukla. Zvýšenie telesnej teploty, ktoré spôsobí práve infračervené žiarenie, dokáže usmrtiť mnohé baktérie a vírusy, alebo aspoň zastaviť ich rozmnožovanie v našom tele, aby choroba neprepukla. Vďaka tomuto postupu navodíme v našom tele úplne rovnaký stav, ako keď sa nám zvýši naša telesná teplota pri ochorení. Imunitný systém je tak nútený pracovať na plné obrátky, aby chorobu zlikvidoval, a tým ho aj preventívne stimuluje.
 6. Budeme ešte krajší – vďaka dokonalému prehriatiu infračerveným žiarením sa zlepší cirkulácia krvi vcelom našom tele, a tým pádom aj v samotnej pokožke. Vďaka tomuto je oveľa pevnejšia a krajšia na pohľad. Žiarenie čistí kožu do hĺbky, odstraňuje z nej toxíny a odumreté bunky a vďaka tomu je pleť krásne hebká a mäkká. Hojí tiež všetky kožné poškodenia ako akné, ekzémy, psoriázu, popáleniny, jazvy, otvorené ranky… Pri pravidelnom pobyte v infrasaune uvidíte obrovské zlepšenie stavu vašej celulitídy, práve vďaka dokonalému hĺbkovému prehriatiu tkanív.
 7. Uvoľňuje stres -asi len málo ľudí vdnešnej uponáhľanej dobe môže povedať, že nepozná slovo stres. Väčšina z nás hľadá vhodné a hlavne efektívne spôsoby ako ho odbúrať. Myslím si, že pobyt v infrasaune určite patrí k jednému z týchto spôsobov. Pokiaľ dokážeme nachvíľu vypnúť tok myšlienok, upokojiť sa, byť pár minút sami so sebou a vychutnávať si ako hrejivé lúče infračerveného žiarenia prenikajú do hĺbky našich tkanív a pomáhajú im zregenerovať sa. Pokiaľ toto dokážeme precítiť a mysli napomôcť k dokonalej regenerácii, pocítime tieto blahodarné účinky na svojom tele veľmi rýchlo a všetko napätie zmizne spoločne s toxínmi, ktoré budú z nášho tela vyplavené preč.
 8. A ešte niečo navyše – dočítala som sa o mnohých ďalších špeciálnych liečivých účinkoch, ale veľmi rada by som ešte spomenula niečo, čo trápi množstvo žien, a to je obdobie menopauzy. Uvádza sa, že infračervené žiarenie má veľmi pozitívne účinky práve v tomto období. Dokáže znižovať nervozitu, mrazenie, depresie, točenie hlavy…

Kto nesmie infrasaunu používať?

Aj napriek tomu, že infračervené lúče sú naozaj veľmi bezpečné (svedčí o tom aj fakt, že sa tieto lúče používajú už mnoho rokov v inkubátoroch na pôrodných sálach) a sú celkovo výborne znášané aj u chorých ľudí, ktorí inak klasickú saunu a vysoké teploty neznášajú, existujú určité bezpečnostné opatrenia, ktoré treba vždy dodržiavať.

 • pokiaľ trpíte akoukoľvek chorobou, alebo užívate pravidelne nejaké lieky, vždy konzultujte pobyt v infrasaune s vaším ošetrujúcim lekárom.
 • nemali by ste používať infrasaunu, ak máte v tele infekciu, alebo ak trpíte hemofíliou, sklerózou multiplex alebo systémovým lupus erytematosus.
 • do infrasauny nechoďte ani vtedy, ak u vás došlo k akútnemu poškodeniu kĺbového puzdra najmenej 48 hodín po tomto poškodení, alebo pokiaľ vám neklesne teplota a nezmizne opuch kĺbu.
 • infrasauna je nevhodná pre tehotné ženy
 • počas menštruácie môže zahrievanie infračervenými lúčmi spôsobiť zintenzívnenie krvácania.
 • ak máte v tele akékoľvek chirurgické implantáty, nemalo by to nijakým spôsobom brániť pobytu v infrakabíne. Ak by ste začali pociťovať akékoľvek zvláštne alebo bolestivé pocity v okolí vášho implantátu, okamžite saunovanie prerušte.

Koľko vás to bude stáť?

Osobne  som bola veľmi milo prekvapená z cien, za ktoré si môžete túto domácu lekáreň zadovážiť. Cenová relácia sa pohybuje v rozmedzí cca 595 – 1 645 eur. Všetko záleží od vašich požiadaviek. Môžete si vybrať infrkabínu pre 1 – 4 osoby na domáce použitie. Tiež závisí od typov žiaričov, ktoré sú použité. Môžete si zvoliť medzi keramickými, ktoré majú životnosť cca 5 000 hodín, alebo zvoliť kvalitnejšie karbónové žiariče, ktoré majú životnosť až 10 000 hodín.

Veľmi zaujímavým číslom bola pre mňa suma za jedno saunovanie, ktorá je uvádzaná cca od 0,25 eura. Samozrejme, závisí od dĺžky a teploty, ktorú si nastavíte pre váš pobyt v infrakabíne, ale v každom prípade je to veľmi sympatická cena za všetky tie služby, ktoré ponúka nášmu telu.

Ako špeciálne bonusy si ešte môžete dopriať farebné svetlo, rádio alebo CD prehrávač, rôzne modely ovládacích panelov… Technických vymožeností a špecialít nájdete u jednotlivých výrobcov veľa, ale to už sú len tie detaily krásy, ktoré zvyšujú cenu, ale neovplyvňujú hlavné funkcie infrasauny.

Možno ešte stojí za zmienku možnosť výberu typov infrakabín s ionizátorom kyslíka. . Tieto ionizátory slúžia k čisteniu a zlepšeniu kvality vzduchu v infrakabíne. Vďaka tomu počas vášho saunovania dýchate vzduch obohatený množstvom záporne nabitých iónov (antiónov), tak ako keby ste práve dýchali vzduch vo vysokých horách, pri mori alebo vyčistený vzduch po búrke. Väčšina nových typov infrakabín má toto zariadenie už v štandardnej výbave.

A kde s touto dámou v byte alebo dome?

Obrovskú výhodu vidím práve v absolútnej technickej a priestorovej nenáročnosti. Na zapojenie domácej infrasauny potrebujete iba jednu zásuvku s 230 V, to je všetko. Žiadny prítok a odtok vody ani zásuvku s vysokým napätím, skrátka nič špeciálne. A čo sa týka miesta, je to rovnaké.

Nepotrebujete žiadne obrovské miesto alebo širokánsky prístup do priestoru, kde kabínu umiestnite. Podľa vašich priestorových možností si zvolíte kabínu pre 1 – 4 osoby. Rozmery kabíny pre jednu osobu sú cca 102 cm šírka, 92 cm dĺžka a výška 190 cm. Rozmery kabíny pre 4 – 6 osôb sú cca 185 x 185 x 194 cm.

Infrasauna vám domov príde v niekoľkých menších dieloch, ktoré sa poskladajú na určenom mieste a samotná montáž trvá len pol hodiny.

Záver pre mňa?

Kým nebudem mať tento zázrak doma, aj nabudúce sa pôjdem s manželom “infrasaunovať“. Deti nechám napospas našej zlatej opatrovateľke a žehlenie prenechám pani upratovačke. Kto sa pridá?

Klarka 78x78Klára Frdnová

Je spoluzakladateľka portálu WP. Už roky sa venuje štúdiu Zdravia, Zdravého životného štýlu a alternatívnej medicíne. Pred nástupom na MD sa aktívne venovala poradenstvu zameranému práve na tieto oblasti. Po narodení dvojičiek Joshua a Benjamina sa zamerala na oblasť Zdravia a výživa deti. Na stránkach portálu WP si môžete ku všetkým témam prečítať jej články.

Zdroj: www.sxc.hu

Pridajte komentár

Comments are closed.