Rozumieme svojim snom?

Rozumieme svojím snomVždy som sa rada rozprávala s ľuďmi. A ostalo mi to doteraz. Najviac sa mi páčia tie osobné rozhovory, menej telefonické, menej cez mail a asi najmenej cez sociálne siete… Rada vnímam človeka ako celok.
Dám otázku a počúvam slová, pozorujem pohyby a cítim energiu. V poslednom čase som sa často rozprávala o snoch, túžbach a o ich naplnení. Medzi mojimi priateľmi je dosť veľa ľudí, ktorým sa ich sny plnia a nie malé. Preto ma vždy zaujme človek, ktorý tvrdí opak. Prečo to tak má?

Príbehy sú rôzne, často však majú spoločné črty:

1. Máme vôbec sny?
Na moju  prvú krátku otázku: „Ty, vieš, že ani neviem?“ Neodsudzujem. Možno existuje na svete človek, ktorý je s takýmto stavom spokojný. No väčšinou to tak nie je. Väčšinou sa stretávam s tým, že sa človek sťažuje, že je všetko zle, tzn. vie relatívne presne pomenovať, ako to nechce. A Vesmír pracuje… Keďže nepozná zápor, veľmi sa snaží, aby splnil vyslanú požiadavku. A nešťastie je na svete. Ja som od malička rojko, ktorý si v hlave tvorí relatívne presné obrazy a verte–neverte, takmer všetko sa mi plní.  Dobré aj zlé. Sny aj strachy. Predstavujem si situácie, rozhovory, vône, emócie… proste všetko. Samozrejme, to je len začiatok. Snívať nestačí!

2. Bojíme sa ísť za svojimi snami?
Ďalšie odpovede boli o tom, že moji odpovedajúci snívali, vedeli čo chcú, len ich požieral vnútorný strach zo zmeny. Radšej ostávali v stave, ktorý im nevyhovoval, ale tá čierna diera nepoznaného bola oveľa horšia. Toto som prežívala často aj ja. Vo viacerých životných situáciách som si spievala slová piesne Lucky Bílej: „ Zbabělcúm se změny hnusí, já mám taky strach“. Väčšina úspešných ľudí vám povie, že všetko je lepšie, ako ostávať v stave  nespokojnosti a letargie. Zmena je často energia, ktorá vás posunie smerom k učeniu, spoznávaniu nových ľudí, bližšie k svojim snom. Nemusí to vždy končiť úspechom, ale aj neúspech je pre nás učebný materiál. Mne pomohla otázka: „Čo najhoršie sa mi môže stať?“ A vždy som nakoniec zmenu vyhodnotila ako pozitívnu, ako most k naplneniu môjho poslania. Samozrejme, je potrebné mať nastavený neochvejný navigačný systém pocitov.„Som teraz spokojný či nespokojný?“ A potom už len počkať na odpoveď.

3. Je môj sen naozaj môj?
Problematika snov pokračuje… U ďalšej skupiny som si všimla, že sny preberajú a nie sú ich vlastné. Že sú to také moderné spoločenské sny. Dosť to súvisí s témou, ktorú som riešila v článku Aké je to byť sám sebou? Rodina, spoločnosť, televízia či reklama nám podsúvajú sny, aby sme boli šťastní. Celý svet sa hemží odborníkmi na šťastie. Človeka, ktorý podľahne tejto ilúzii, čaká často na konci cieľovej rovinky sklamanie. Poznám  ľudí, ktorí toho veľa dosiahli, ale ten hlboký pocit uspokojenia sa nedostavil.  „Pocit šťastia sa stratil niekde na polceste behu za šťastím“. Niekedy je smutné, že tomu behu obetuje pol svojho života, niekedy aj celý.  A pritom je to tak jednoduché! Stačí len poznať sám seba, mať rád sám seba, počúvať svoje vnútorné JA a ísť za svojím snom. SVOJÍM.

Váš príbeh môže mať krásne pokračovanie
Toto je len pár postrehov, ktoré som vnímala v rozhovoroch. Je to len námet na zamyslenie, ako to máte vy. Oplatí sa tomu venovať čas, aby ste nešli nesprávnym smerom. Keďže všetky odpovede máme ukryté v sebe, nikto vám správnu odpoveď nedá. Len vy! Niekto túži po vrtuľníku, niekto miluje drahé autá a už som sa stretla aj s úžasnou šťastnou osôbkou, ktorá maľovala mandaly a s inou, ktorá maľovala tričká. Šťastie je tak rozmanité! Podľa mňa je to všetko v poriadku, ak je to váš ozajstný sen, ktorý je v súlade s vašou dušou a vaše kroky nasledujú túto pochodeň v srdci. Znova sa vraciam k tomu, že na to, aby sme poznali svoje ozajstné sny a túžby, musíme chodiť na “rande“ so svojim vnútorným JA.

Nie som odborník na ľudské šťastie, sama podobným procesom prechádzam. Aktívne to robím len časť svojho života a počas tejto cesty som už zažila niekoľko “zázrakov“. Keď sme si v Prahe na seminároch Zdenky Jordánovej hľadali víziu, sen kam smerujeme, videla som miesto v kopcoch, krásne lúky a ja som po nich kráčala. Kráčala som smerom ku košatému stromu, ktorý stál uprostred jednej z lúk. Cítila som sa nadnášaná vánkom. Ten pocit bol neopakovateľný. Keď zažijete tento pocit, už ho budete hľadať stále. A to je dobre. Tento pocit zažijete len vtedy, keď to bude naozaj.

V reálnom živote ma prenasleduje myšlienka, že chcem chalupu na krásnom mieste. Mám nejaké parametre, ktoré by mala spĺňať. Hľadala som, jedno leto som “presnorila“ celé okolie. Bola som prekvapená, koľko nádherných miest je tak blízko nás. Len sme ich nevideli. Stále to však nebolo ono.

Viem, pýtate sa, kde je ten zázrak.  Ešte do Prahy mi prišla SMS od mojej dobrej kamarátky, že neďaleko jej chalupy je na predaj dom. Hneď po návrate som sa tam išla pozrieť. Už viackrát som v tejto dedinke bola, teraz to však bolo iné. Cesta smerovala do neba a ako v nebi som sa cítila. Domček bol fajn, bol veľmi sympatický. Keď som si však pozrela okolie domčeka, prestala som dýchať. Bolo to presne to miesto, ktoré som videla v mojom sne. Uprostred lúky, ktorá sa zvažuje smerom k týčiacim sa horám, stál môj nádherný košatý strom. Ach, Vesmír, tento domček chcem!

Ako to máte vy? V ktorej skupine ste sa našli? Viete ešte o niečom, čo vám bráni v uskutočnení vášho naozajstného sna? Dajte nám vedieť prostredníctvom blogu alebo mailu. Spolupracujeme s renomovanými life koučmi, možno vám pomôžeme nájsť cestu. Riešenia bývajú väčšinou veľmi jednoduché.

S láskou vaša


Adriana ČiernaAdriana Čierna

“Je manažérkou osobnostného rozvoja. Vo svojej práci čerpá z dlhoročných skúseností s vedením a koučovaním ľudí vo finančných inštitúciách. Jej hlavným zameraním je nachádzanie rovnováhy vo všetkých oblastiach života. Svojimi slovami vytvára navigačný systém pre ľudí stratených v zložitých životných situáciach.”

 

Comments are closed.