Vzťahy a komunikácia

Vztahy a komunikáciaJe plno kníh o vzťahoch, ale aj jeden problém, že veľmi málo ľudí tieto knihy číta. Kniha o vzťahoch sa nečíta ako román. Je to niečo náročnejšie. Treba s ňou pracovať a hlavne skúsiť aplikovať to, čo sa naučíme v praxi.

 

Nebudem tu teraz citovať z kníh, ale rád by som prispel tým, čo som sa naučil. Som z 90% cholerik a nie vždy som vedel tvoriť vzťah. Skôr som sa snažil presadiť svoj názor. Je dobré poznať ľudské osobnosti, aby naša komunikácia vzťahy vytvárala a nie búrala. V práci s ľuďmi som sa naučil, že nie vždy postačuje rozpoznať osobnosť človeka. Na prvom mieste by mal byť náš úprimný záujem o druhého a vtedy vieme zistiť zaujimavé veci.

 

Stalo sa vám už niekedy, že vám niekto nezdvihol telefón, neprišiel na stretnutie a boli ste s ním dohodnutý? Čo ste si vtedy o ňom mysleli? Aký mail, či správu ste mu poslali, ktorú ste ľutovali, keď ste sa dozvedeli dôvod, prečo to ten človek urobil? Ja teraz neobhajujem nikoho. Bolo by asi správne, pokiaľ by ten človek dal vedieť, že sa niečo zmenilo, ale sme ľudia a každý iným spôsobom zvládame situácie, ktoré prináša život. Skúste aspoň jeden deň nezačať kritizovať druhého človeka, priateľa a rodinu.

 Najhoršie, čo môžeme urobiť je, keď kritizujeme deti bez toho, aby sme si ich vypočuli. Ja viem, nie je to jednoduché. Tiež na tom pracujem každý deň. Najlepšie si to uvedomujem, keď som v situácii, ktorú som ešte nezažil. Keď som nadával na niekoho, kto ide pomaly autom, a potom som išiel pomaly ja, keď som viezol nášho zraneného psíka alebo moju drahú tehotnú manželku. Vtedy ľudia z druhých áut nadávali mne a ukazovali mi rôzne veci a ja som sa len bál o svojich najbližších.

 

Samozrejme, že to nevedeli, lebo som to nemal nikde napísané, ale koľko je takých situácii, keď chceme niekomu vynadať a vôbec nevieme, s čím ten človek práve bojuje, a čo ho trápi. Vzťahy sú veľmi krehké na to, aby sme sa k nim chovali ľahostajne. Myslime na to a tešme sa z každého nového vzťahu, ktorý sa nám podarilo vybudovať.

Ďakujme za každý jeden vzťah, ktorý sa nám podarilo udržať.

PS: Pridajte sa v komentároch akú máte vy svoju skúsenosť… 

Marek Frnda 170x225Marek Frnda
 

Je zakľadateľom portálu Week Positive a ďalších vzdelávacích projektov. Od roku 2002 do 2013 veľmi úspešne podnikal v oblasti finančného poradenstva. S manželkou Klárkou fungujúcu spotrebiteľskú sieť a od roku 2014 sa venuje hlavne vzdelávaniu, koučingu a písaniu.
 
www.weekpositive.com
www.najlepsiobchodnik.sk

Zdroj: www.sxc.hu

Pridajte komentár

Comments are closed.